Lajme

Manastirliu: Nga marsi përmirësohet situata e mjekëve në rrethe

Përurime në infrastrukturë por edhe dhunë ndaj mjekëve, personel që ikën në masë drejt vendeve të perëndimit, por edhe shumë që kthehen. Për të bërë një bilanc për gjendjen e shëndetësisë shqiptare në studiot e A2 ishte e ftuar ministrja Ogerta Manastirliu. Referuar kronikave të fundit, Manastirliu dënoi me forcë dhunën e ushtruar ndaj tyre dhe, siç kishte deklaruar edhe ...

Read More »

Elda Skënderi, mjekja që i kupton fëmijët pa folur

Bisedoi: Denisa Canameti Përveçse shumë vite të dedikuara shkollës, të qenit pediatër kërkon gjithashtu durim dhe dashuri për fëmijët. Pediatrit sigurojnë kujdes nga lindja deri në moshën e rritur, dhe specializohen në diagnostikimin dhe trajtimin e një sërë sëmundjesh apo çrregullimesh, që ndodhin në mënyrë të veçantë tek foshnjat, fëmijët dhe adoleshentët. Elda Skënderi është pediatre e përgjithshme në Qendrën ...

Read More »

Dhunohet mjeku në QSUT, reagojnë institucionet: Të trajtohet si vepër penale

Në mënyrë të përsëritur raportohen raste të dhunës ndaj mjekëve për shkak të detyrës. Ditën e dielë në mesditë është dhunuar mjeku G.S. në shërbimin e infektivit. Për këtë rast ka reaguar Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” dhe Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrotjes Sociale. Reagim i Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”: Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, dënon rëndë aktin e ...

Read More »

Fier, pezullohen 3 mjekë

Vdekja e një 43-vjeçari ka pezulluar nga detyra dy mjekë të Repartit të Urgjencës në Spitalin Rajonal të Fierit, ndërsa një tjetër ka marrë masën e detyrimit të paraqitjes. Vendimi i Gjykatës së Fierit për mjekët Blendi Dhespollari, Emiljano Myrtaj dhe kardiologun Viktor Gjini, ka ardhur pas ankesës drejtuar Prokurorisë së Fierit nga familjarët e Besnik Ramaj, i cili ndërroi ...

Read More »

“Pozicioni juaj i punës është shkurtuar…” Operatorët e Kujdesit Shëndetësor hedhin firmat e para

Projekti i Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor është vënë në funksion.  Drejtorët kanë nisur aktivitetin e tyre, duke hedhur firmat e para. Burime për “Pro pacientin” bëjnë me dije se puna e parë e drejtuesve është shkarkimi i personelit të DSHP-ve në rrethe. Duke nisur me sanitare e magaziniere…. Në foton bashkëngjitur të firmosur nga Drejtori i Përgjithshëm, është ...

Read More »

Si u vodhën në 5 vjet lekët e ilaçeve dhe urdhrat e drejtorëve që bllokonin kontrollet

Denisa Canameti Në 5 vjet janë ndërruar 8 drejtorë të përgjithshëm të Fondit, disa pasi janë akuzuar për korrupsion dhe shpërdorim e disa për paaftësi. Nga 2013-2019 janë ndërruar 8 drejtorë të përgjithshëm, një pjesë e të cilëve janë larguar nga detyra duke marrë me vete hije skandali në çështjet e barnave. Në asnjë rast, nuk ka patur masa të ...

Read More »

Hemofilia, sfidat e pacientëve për faktor dhe burokracitë e sistemit të referimit

Gazetare: Denisa Canameti *Çështja në gjykatë ndiqet nga eksperti ligjor: Andi Muratej Një kategori e veçantë e personave me aftësi të kufizuar janë edhe shtetasit që vuajnë nga sëmundja e Hemofilisë. Hemofilia është një çrregullim i trashëguar i hemoragjisë së shkaktuar nga përqëndrime të ulëta të faktorëve të veçantë të koagulimit të gjakut. Ka dy lloje kryesore të kësaj gjendje ...

Read More »

Kirurgjia, mes zotësisë dhe fatit

Bisedoi: Denisa Canameti “Mungojnë në përgjithësi pozitiviteti ndaj mjekut, në media. Ne ndjejmë më tepër presion kritikash, negativizmi . Kur gjejmë një grimë pozitivitet kënaqemi sepse i duhet mjekëve, i duhet pacientëve sepse fitojnë besim te mjekët”. Prof. dr. Arvin Dibra, mjek pranë Shërbimit të Kirurgjisë së Përgjithshme në QSUT, në një intervistë për gazetën “Shëndet plus”, flet lidhur me ...

Read More »

Renditja e sistemeve shëndetësore sipas OBSH-së

Performanca e sistemeve shëndetësore ka qenë një shqetësim i madh i hartuesve të politikave për shumë vite. Shumë vende kanë hartuar/implementuar kohët e fundit reforma në sektorin e shëndetësisë me qëllim të qartë: “përmirësimin e performancës”. Ekziston një literaturë e gjerë mbi reformat e sektorit të shëndetësisë dhe janë shfaqur debate mbi mënyrën më të mirë për të matur performancën ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu