Lajme

Vdes foshnja nga fruthi

Një foshnjë 4 muajshe me inicialet A.A nga Manza e Durrësit ka humbur jetën në shërbimin e pediatrisë në QSUT për shkak të komplikacioneve të shkaktuara nga fruthi.  Burime nga QSUT thonë se pas u prek nga virusi i fruthit gjendja shëndetësore u përkeqësua për shkak të një pneumonie masive. Edhe pse nën terapinë intensive të mjekeve pediatër në reanimacione ...

Read More »

Dështon menaxhimi i mbetjeve spitalore, pasojat në shëndet

Denisa Canameti Mungesa e ndërgjegjësimit për rreziqet shëndetësore në lidhje me mbetjet spitalore, trajnimi i pamjaftueshëm në menaxhimin e duhur të mbeturinave, mungesa e sistemeve të menaxhimit të mbeturinave dhe të deponimit, burimet e pamjaftueshme financiare dhe njerëzore si dhe prioriteti i ulët i dhënë për këtë çështje, janë arsyet kryesore që rendit Organizata Botërore e Shëndetësisë lidhur me dështimin ...

Read More »

Një shkencëtare e re shqiptare po shkëlqen në Zvicër

Punimi i një shkencëtareje të re shqiptare në fushën e neuroshkencës ka tërhequr vëmendjen e mediave më prestigjioze zviceriane. Ishte pasioni i saj i madh për neuroshkencën dhe misteret e trurit që e çuan të studiojë dhe, më pas, të punojë si mjeke dhe kërkuese shkencore në Zvicër, kontributi i së cilës ze një vend të veçantë në këtë fushë ...

Read More »

Fibromialgjia/ Mungojnë të dhënat, miratohet protokolli klinik

Pranë regjistrave të mjekut të familjes janë të regjistruar 106 raste gjithsej (në Tiranë, Durrës, Elbasan, Korçë, Durrës, etj….) me sëmundjen e fibromialgjisë, sipas e-mailit nga Zyra e Bashkëqeverisjes. Duke qënë se sëmundja e fibromialgjisë është sëmundje e vështirë për t’u identifikuar dhe diagnostikuar si dhe në mungesë të protokollit mjekësor, shifra prej 106 pacientë në rang vendi nuk është ...

Read More »

Antibiotikët e rrezikshëm, zbulohet kompania farmaceutike që i fut në Shqipëri

Agjencia Europiane e Barnave, në një njoftim publik, ngre alarmin e dhënë për efektet e dëmshme që kanë disa nga antibiotikët të klasës kinolone dhe fluorkinolone. Barnat që i përkasin klasës së flourkinoloneve janë ciprofloksacinë, levofloksacinë, moxifloksacinë, norfloksacinë, pefloksacinë, prulifloksacinë dhe rufloksacinë. Edhe në faqen zyrtare të Agjencisë së Kontrollit të Barnave në Tiranë, është publikuar njoftimi, ku thuhet këto barna ...

Read More »

Onkologjiku pa ilaçe, heshtja (e turpshme) institucionale

Sëmundja e së ëmës e ka përballur gazetarin Dritan Laci, me dyert e shërbimit të Onkologjisë. Ky shërbim është konsideruar kahera (por edhe investigimet e kanë treguar) se përbën një sfidë reale për këdo që duhet të futet aty. Mungesat në medikamente nuk kapërdihen lehtë për shkak se kostoja e tyre është shumë e lartë, për të mos thënë e papërballueshme. I ...

Read More »

Farmacitë nuk janë likujduar nga Fondi për recetat me rimbursim, rrezikohen të sëmurët kronik

    Para dy ditësh portali Pro Pacientit denoncoi problematikat e theksuara në organizmin e brendshëm të Fondit të  Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Sipas burimeve të Pro Pacientit ka patur një pezullim të Drejtorëve të Drejtorive në këtë institucion. Kujtojmë gjithashtu shkurtimet e bujshme të personelit në maj të 2018-s. Pasojat e shkaktuara nga kjo mungesë organizimi duket se ...

Read More »

Infermieri i varfër i urgjencës në Tiranë

Nga Agim Xhafka Pranë urgjencës së Tiranës ndodhet një bulmetore. U futa sot atje për të blerë qumësht, kos, gjalpë, djathë e salçiçe. Para meje një mesoburrë me përparëse të bardhë. E mora për doktor. Por që në nisje të bisedës nuk ishte në këtë profesion. -Erdhe, o infermieri më i mirë i urgjencës! – i tha shitësja. Dukej që njiheshin. -Po, ...

Read More »

Mashtrimi me rimbursimet e ilaçeve, policia ndalon dy farmacistë

Prokuroria prane Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, më datë 12.06.2018 ka regjistruar procedimin penal nr. 4628 që bën fjalë për veprën penale të “Shpërdorimi i detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal. Ngjarja ka të bëjë me dyshimin e krijuar se farmacitë me vlerën e rimbursimit më të madh për vitet e fundit, siç janë Bioplus, Medigreen dhe ...

Read More »

Përdorimi i antibiotikëve të klasës së flourkinolone duhet të kufizohet

Njoftim: Urdhri i Farmacistit të Shqipërisë Përdorimi i antibiotikëve të klasës së flourkinolone duhet të kufizohet EMA ka rivlerësuar efektet e padëshiruara lidhur me përdorimin e antibiotikëve të klasës së Kinoloneve dhe Flourkinoloneve të administruara në rrugë orale, intravenoze ose inhalatore. Efektet e padëshiruara të shfaqura në mënyrë të përsëritur, kanë sjellë pezullimin ose kufizimin e përdorimit të antibiotikeve të klasave Kinolone ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu