Lajme

Mabthera nuk do t’i mungojë më Shërbimit të Hematologjisë

Shërbimi i hematologjisë në QSUT, ku trajtohen edhe pacientët me sëmundje malinje të gjakut ka qënë një nga pavionet më problematike në drejtim të mbulimit të nevojave për medikamente. Shumë investigime, kanë nxjerrë në pah mangësitë e sistemit dhe vuajtjet e pacientëve. Barna si Mabt’hera, Velcade, Endoxan kanë qenë makthi i pacientëve edhe për shkak të kostos së lartë që ...

Read More »

Drejtori i “Koço Gliozhenit”: Nuk ka neglizhencë nga mjekët, komplikacionet ndodhin

Drejtori i maternitetit “Koço Gliozheni”, Genci Hyska i ftuar në emisionin “Ditë e Re” në RTV Ora mohoi akuzat për neglizhencë të stafit ndaj pacientëve. Drejtori Hyska tha se janë akuza emocionale nga ana e familjarëve që gjithkush do ti bënte në kushte të tilla. Ai shtoi se asnjë mjek nuk dëshiron që pacienti i tij të ketë komplikime, duke ...

Read More »

Pajisja me defekt, prej 2 javësh në Poliklinikën e Specialiteteve nr.3 nuk kryhet mamografia

Edhe pse jemi në muajin e ndërgjegjësimit për diagnostikimin dhe trajtimin në kohë të kancerit të gjirit, duket se Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, nuk është kujdesur që gratë të mund të përfitojnë nga ky shërbim në kohë dhe pa u adresuar nga një spital në tjetrin. Fiks Fare trajtoi problematikën e moskryerjes së mamografisë në poliklinikën e Specialiteteve ...

Read More »

Drejtori i “Koço Gliozhenit”: Nuk ka neglizhencë nga mjekët, komplikacionet ndodhin

Drejtori i maternitetit “Koço Gliozheni”, Genci Hyska i ftuar në emisionin “Ditë e Re” në RTV Ora mohoi akuzat për neglizhencë të stafit ndaj pacientëve. Drejtori Hyska tha se janë akuza emocionale nga ana e familjarëve që gjithkush do ti bënte në kushte të tilla. Ai shtoi se asnjë mjek nuk dëshiron që pacienti i tij të ketë komplikime, duke ...

Read More »

Investimi zviceran prej 1 milion frangash mundëson cilësi në kujdesin shëndetësor parësor në Lushnje

Një bashkëpunim midis Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC) dhe Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bënë të mundur rinovimin e poliklinikës së specialiteteve dhe dy qendrave shëndetësore Për më shumë se 180,000 banorë në Lushnje poliklinika dhe dy qendrat shëndetësore të rinovuara ofrojnë tani standardet më të fundit ndërkombëtare në kujdesin shëndetësor parësor. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes ...

Read More »

Kanceri i gjirit/ Zbulimi i hershëm, shpëton jetën

Dr.Henrik Zotaj Tetori është vendosur si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit në të gjithë botën, për të rritur vëmendjen dhe mbështetjen për sensibilizimin, zbulimin e hershëm, trajtimin si dhe kujdesin paliativ të kësaj sëmundjeje. Qëllimi është të rrisë ndërgjegjësimin në lidhje me parandalimin dhe zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit te gratë dhe vajzat. Kjo sëmundje përbën ...

Read More »

Universiteti i Mjekësisë kërkon rikthimin e konkursit

Ndërsa dega e mjekësisë mbetet më e preferuara nga maturantët, universiteti i mjekësisë kërkon rikthimin e konkursit për t’u bërë pjesë e tij.  Sipas drejtuesve të universitetit, nuk mundet që të barazvlerësohet një 10-të e marrë në shkollat e kryeqytetit me një 10 të marrë në shkollat e tjera të vendit. “Kemi mbledhur të dhënat e vitit të fundit dhe ...

Read More »

NJOFTIM I RËNDËSISHËM NGA AKBPM: Bari “Ranitidinë” rrezik papastërtish kancerogjene

Njoftim në faqen zyrtare të AKBPM AKBPM njofton profesionistët e shëndetit dhe pacientët për një shtim efekti anësor të rëndësishëm në barin me lëndë aktive “Ranitidinë” Në faqen zyrtare të Administratës Amerikane për Barna dhe Ushqime (FDA-Food and Drug Administration) si dhe të Agjencisë Evropianë të Barnave (EMA- European Medicines Agency) është publikuar njoftimi lidhur me përmbajtjen e lëndës N-Nitrosodimetlamine (NDMA), ...

Read More »

Sot, Dita Botërore e Farmacistëve

Sot është Dita Botërore e Farmacistëve! Më datë 25 Shtator 2019, në kuadër të Ditës Botërore të Farmacistëve, Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, pranë sheshit Skënderbej do të ofrojë falas për qytetarët shërbime si; matje tensioni, matja e peshës, tesit i glicemisë. Këto shërbime ofrohen në përputhje me neni 39 të ligjit 105/2014 “Për Barnat dhe Shërbimin Farmaceutik”. Ashtu sikurse ...

Read More »

Receta me rimbursim çdo 6 muaj

Popullsia e Shqipërisë, po përjeton një barrë sëmundjesh në rritje, për shkak të përfshirjes në procesin e plakjes dhe rënies së lindshmërisë. Diagnozat kardiovaskulare, tumorale dhe ato kronike e kanë renditur Shqipërinë vendin me barrën më të lartë të sëmundshmërisë në rajon për 2015, sipas të dhënave globale “health data”. Ndërkohë, pacientët kronikë shpesh herë janë ankuar për procedura burokratike ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu