Lajme

Kongres dhe vullnetarizëm, infermierët dhurojnë gjak në ditën ndërkombëtare të tyre

Emanuel Smaka Infermierë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia u mblodhën të shtunën në Tiranë për të ndjekur Kongresin e infermierëve të organizuar nga Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë. 12  maji përkon me Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve, ndërsa në kongres u dhanë rekomandime për përmirësimin e cilësisë së kujdesit infermieror. Rritja e numrit të infermierëve për numër pacientësh ...

Read More »

“Të drejtat e pacientëve në sistemin e drejtësisë”, TFL prezanton projektin për Dibrën dhe Lushnjen

Emanuel Smaka Shoqata “Together For Life” prezantoi të premten në Tiranë projektin “Të drejtat e Pacientëve në sistemin e drejtësisë”, i cili do të zbatohet në rrethet Dibër e Lushnje. Në këtë takim me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të Avokatit të Popullit, zyrtarëve vendorë të dy bashkive, mjekëve, shoqërisë civile, gazetarëve dhe studentëve, drejtorja projektit Arlinda Shehu prezantoi qëllimet kryesore.   ...

Read More »

A janë paguar mjekët për ditët e patronazhimit? Manastirliu shmang pyetjen

“Ministria e Shëndetësisë nuk i ka paguar mjekët për ditët e patronazhimit. Përveç pagave, që është një shqetësim, problem më i madh është se javët e para i nisnin mjekët në ekip, tani i kanë nisur të vetëm duke krijuar edhe risqe të mëdha në mbulimin optimal të shërbimit sepse urgjencat apo rastet e vështira kërkojne ekip.” Ky është denoncimi ...

Read More »

Manastirliu: Lista e barnave të spitalit do afishohet në çdo urgjencë

“Askush nuk mund të drejtojë më pacientin apo familjarin, që të blejë ilaçe jashtë spitalit. Lista esenciale e barnave do të shpallet brenda datës 15 Maj në çdo pavion dhe shërbim urgjence dhe drejtorët e spitaleve do të jenë përgjegjës nëse do te ketë mungesa të këtyre barnave”. Deklarata u bë nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ...

Read More »

Luftar Paja: Më hoqën ilaçet

Udhëzimet e fondit të sigurimeve të detyrueshme të kujdesit shëndetësor kanë kufizuar përdorimin e disa medikamenteve të rëndësishme që janë në listën e barnave me rimbursim, por ç’ka bën që shumë pacientë që janë trajtuar deri më tani ta ndërpresin atë. Një prej të cilave është medikamenti që përdorin pacientët me probleme kardiake që mbajnë nën kontroll hollimin e gjakut ...

Read More »

LBR 2018/ Ministria e Shëndetësisë fton për diskutim Urdhrin e Farmacistit

Denisa Canameti “Kontrata F 2018 është tërësisht e njëanshme, antiligjore dhe antikushtetuese, nuk është marrë parasysh asnjë mendim dhe për herë të parë pas 15 vitesh nuk është negociuar”. Bazuar në këto pretendime, Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, ka ftuar sot të gjithë farmacistët e Shqipërisë që kanë ose kërkojnë të lidhin kontratë për shitjen e barnave me rimbursim, në ...

Read More »

Farmacistët në protestë: Të negociohet kontrata për shitjen e Barnave me Rimbursim

Denisa Cnameti Në orën 19:00 urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë do të zhvillojë një takim me të gjithë farmacistët për problemet e hasura me Kontratën F 2018 dhe Listën e Barnave me Rimbursim. Burime brenda Urdhrit të Farmacistit, konfirmojnë për Pro Pacientit se takimi do të ketë karakterin e një proteste. Ndërkohë në një komunikim zyrtar përmes rrjeteve sociale, Urdhri ...

Read More »

“Urgjenca Mjekësore e Tiranës drejt rrënimit, stafi me 120 veta punon me 7 autoambulanca”

Nga Bardh Spahia, deputet i Partisë Demokratike Urgjenca Mjekësore e Tiranës drejt rrënimit të plotë: 120 punonjës punojnë në 7 autoambulanca të shkatërruara, ndërkohë që kompani private përfitojnë pagesa të majme nga taksat e qytetarëve për të ofruar këtë shërbim. Në ajsbergun e korrupsionit në shëndetësi, shërbimi kombëtar i Urgjencës sigurisht qe zë një vend të konsiderueshëm. Kjo për faktin ...

Read More »

Ndihma e parë shpëton jetë

Dhjetëra studentë dhe vullnetarë u testuan të martën në konkursin e ndihmës së parë në Tiranë. Garat tradicionale të organizuara nga Kryqi i Kuq shqiptar u mbajtën në sheshin Skënderbej duke improvizuar 3 situata të ndryshme aksidentesh. Vullnetarët demonstruan aftësitë e tyre për dhënien e ndihmës tek personat e aksidentuar. Sipas organizatorëve “qëllimi i konkursit në ambiente publike është sensibilizimi ...

Read More »

Preken nga fruthi dy infermiere në Berat

Dy infermiere të Spitalit të Beratit janë shtruar në pavijonin e infektivit, pasi dyshohet se janë prekur nga fruthi. Lajmi bëhet i ditur nga mjekja infeksioniste Elena Xhaxho. Mjekja konfirmon 7 raste me fruth në Spitalin e Beratit, të cilët po marrin trajtim. Mësohet se dy infermieret, të cilat tashmë janë të izoluara dhe po mbahen nën vëzhgim, i shërbyen ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu