Lajme

Ankesat e qytetarëve tek Rama, kryesisht për shëndetësinë

Së fundmi, Kryeministri Edi Rama ka vendosur të publikojë komunikimet e drejtpërdrejta me qytetarët, përmes mesazheve, për zgjidhjen e problematikave të ndryshme. Ajo që vihet re është se këto problematika, lidhen kryesisht me sektorin e shëndetësisë. Duket se qytetarët po kërkojnë ndërhyrjen e drejtpërdrejtë të Kryeministrit (si duket) e vetmja rrugë për të gjetur zgjidhje. Në mesazhin drejtuar kryeministrit Rama, drejtuesit e ...

Read More »

Nis gangrena e PPP në shëndetësi, qeveria i pagoi sterilizimit 3.6 milionë euro, ose 28% më shumë se plani më 2018

  Muaj më parë një shkresë absurde mbërriti në spitalet e vendit ku kërkohej të limitoheshin operacionet për shkak të kostove që krijonte koncesioni i sterilizimit të sallave. Sipas burimeve zyrtare nga Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor shpenzimet për shërbimet e sterilizimit të personalizuar të pajisjeve kirurgjikale të kryera nga partneriteti publik-privat (PPP) ishin 2 miliardë lekë ...

Read More »

Shqipëria e fundit në Europë për shpenzimet e shëndetësisë

Shqipëria renditet e fundit në Europë dhe rajon për shpenzimet publike që akordon për sektorin e shëndetësisë në raport me PBB-në, madje më një diferencë shumë të thellë në raport me mesataren e vendeve të BE-së dhe dy herë më pak se Rajoni. Sipas të dhënave të Eurostat shpenzimet mesatare të vendeve të BE-së për sektorin e shëndetësisë arritën në ...

Read More »

Instituti i Shëndetit Publik, (dë)shton informacionet për vetëvrasjet

10 shtatori është Dita Botërore e Parandalimit të Vetëvrasjes. Kjo do të thotë, që kudo në botë, shëndeti publik i kushton një rëndësi mjaft të madhe kësaj çështje, duke u ndalur posaçërisht në fushata sensibilizuese, informuese apo forma të tjera komunikimi direkt apo indirekt me qytetarët. Sigurisht, ky do të ishte misioni i një Institucioni  serioz, publik, seriozisht të angazhuar ...

Read More »

Urgjenca pediatrike, dyfishohet numri. Shkak uji?!

Prej një jave numri i urgjencave të paraqitura në pediatrinë e QSUT është mbi 400-450, dyfishi i shifrës së fluksit normal të sezonit. Shqetësim për mjekët është numri tepër i lartë i patologjive gastrointestinale me simptoma, si: prerje të forta të barkut, diarre të shpeshta shoqëruar me të vjellja dhe temperaturë të lartë. Të njëjtat burime pohojnë se ka pasur ...

Read More »

Urgjenca e QSUT/2 herë më shumë pacientë se vitin e shkuar, vetëm 15 shtretër

Mjeku i urgjencës, Tritan Kalo, ka dalë para medieve për të shprehur shqetësimin lidhur me fluksin në urgjencën e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Kalo ka thënë se fluksi është dy herë më shumë sesa vitin e shkuar, dhe se pacientët nuk duhet të drejtohen direkt e në urgjencë, por të informohen për të shmangur radhët. Sipas tij një pjesë ...

Read More »

Qeveria bën propagandë me arritjet e saj, reagon mjekja: Krenoheni për një punë që nuk dhatë asnjë kontribut

Një mjeke e re, e cila po bën karrierë në Gjermani, ka refuzuar propagandën e qeverisë. Mjekja Jana Nano, ishte përmendur nga Ministri i Diasporës, si një shembull e arritjeve të shqiptarëve ne botë. Majko e publikoi rastin e saj në faqen e tij, tre ditë më parë. Por, Nano në reagimin e saj, duke cekur realitetin në vend, shprehet ...

Read More »

ISHP: Asnjë fëmijë nuk do të pranohet pa kartele vaksinimi

Situata e fruthit në Shqipëri duket të jetë përmirësuar ndjeshëm krahasuar me fillimin e këtij viti ku u shënuan qindra fëmijë të prekur. Por ekspertë të Institutit të Shëndetit publik shprehin shqetësim me uljen e mbulesës vaksinale kryesisht në Tiranë pasi shumë prindër të cilët refuzojnë vaksinimin e fëmijës pa marrë në konsideratë riskun që merr përsipër nëse fëmija preket ...

Read More »

Lindja me operacion, kosto më e lartë për spitalin dhe për organizmin e nënës

Bisedoi: Denisa Canameti 42% e lindjeve në Maternitetin Koço Gliozheni kryhen me operacion. Kjo e dhënë e përditësuar sipas burimeve zyrtare në këtë institucion. Një përqindje shumë e lartë, janë urgjenca që vijnë nga rrethet. Ndërkohë, sipas një të dhëne të hershme në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”, 37% e femrave lindin me operacion. Studimet tregojnë se ka një trefishim të lindjeve ...

Read More »

“Shkel e shko”! Financat “dush të ftohtë” arsimit e shëndetësisë

Dy komente të posaçme nga Ministria e Financave për përdorimin e buxhetit nga dikasteret e Arsimit dhe të Shëndetësisë për 4 muajt e parë të vitit njoftuan për papërgjegjshmëritë lartë në drejtim të zbatimit të udhëzimeve të buxhetit dhe mospërputhje të dhënash mes thesarit dhe dikastereve. Ministria e Financave komentoi për ministrinë e Arsimit se raporti i monitorimit nuk është ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu