Lajme

Shifra të reja/ 2013-2017: 3-fishohet numri i mjekëve të larguar

Denisa Canameti Certifikata e sjelljes së mirë profesionale (Good Standing Cerificate) lëshohet nga Urdhri/Dhoma apo Shoqata e Mjekëve të vendit të vet ku vërtetohet se mjeku është i regjistruar, e ushtron profesionin dhe se gjatë ushtrimit të profesionit nuk ka asnjë masë disiplinore kundrejt tij/saj. Kjo certifikatë është një dokument që kërkohet nga të gjithë mjekët që aplikojnë për specializime ...

Read More »

Pacientët në QSUT të rrezikuar nga mbetjet spitalore, tualetet përdoren për magazinim të përkohshëm

 Emanuel Smaka Pacientët e repartit të Kirurgjisë së Përgjithshme dhe të Urologjisë në QSUT rrezikohen çdo ditë nga mbetjet e shumta spitalore të grumbulluara në tualetet dhe ballkonet e spitalit. Disa foto të mbërritura në redaksinë e Pro Pacientit tregojnë situatën e rënduar të magazinimit të mbetjeve spitalore. Anëtarë të stafit të këtij institucioni kanë shkrepur fotot, ku tregohet qartë prania ...

Read More »

Mospagimi i orëve shtesë dhe problemet shëndetësore, TFL prezanton studimin në sektorin Call Center

Emanuel Smaka Shoqata “Together for Life” prezantoi gjetjet e raportit të realizuar me 1000 punonjës të sektorit Call Center në 4 qytete të Shqipërisë, Tiranë, Vlorë, Shkodër dhe Durrës. Punonjës të këtij sektori, përfaqësues të institucioneve dhe shoqërisë civile evidentuan ndër të tjera mungesën e kushteve të përshtatshme në punë në një tryezë diskutimi të mbajtur gjatë së martës. Një ...

Read More »

Onkologët e QSUT-së në konferencë për kancerin e gjirit

Mjekët e Shërbimit të Onkologjisë janë mbledhur sot në një konferencë pranë ambienteve të Hotel Tirana Internacional. Në këtë konferencë, me në fokus kancerin e gjirit, u fol lidhur me trajtimet më të reja, duke u përqendruar kështu specifikisht te medikamentet. Pjesë e panelit ishte doktoreshë Silvana Çeliku, e cila moderoi aktivitetin, si dhe doktoreshë Dhurata Tarifa, Anila Kristo, Alketa ...

Read More »

Djalë apo vajzë, prindërimi nuk vlerësohet nga gjinia

Bisedoi: Elona Tereziu Megjithëse statistikat flasin për një rritje të numrit të çifteve infertil, ku pamundësia për të konceptuar një shtatzëni detyron shumë e shumë çifte për muaj e vite me radhë të bëjnë përpjekjet maksimale, deri në ato ekonomike, vetëm e vetëm për të pasur një fëmijë, për të tjerë duket se ndjesia e prindërimit vazhdon të varet nga ...

Read More »

Kreditet e infermierëve, Urdhri: Tri kompanive u është hequr e drejta

Marrja e krediteve nga infermieret si kusht për të plotësuar 10 kredite në vit pasi në rast të kundërt nuk rinovohet licensa duket se është shndërruar në biznes. Në vend që të ndjekin aktivitete për të marrë njohuri të reja, kompanitë e akredituara për këtë qëllim u japin certifikatën kundrejt pagesës edhe pa qenë të pranishëm . “Njerëzit mendojnë se ...

Read More »

7.3 milionë Euro për kirurgjinë në QSUT, gati fillimi i punimeve

Një strukturë të re spitalore për Kirurgjinë e Përgjithshme me bllok të ri të sallave të operacionit dhe reanimacionin e kirurgjisë do të ndërtohet në ambientet e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Kjo pasi Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe drejtori ekzekutiv i kompanisë INSO Fabrizio Puccarelli, nënshkruan kontratën e bashkëpunimit për nisjen e fazës së dytë ...

Read More »

Gruaja bën Check Up në Tiranë dhe rezulton me tumor, analizat në Itali hedhin poshtë diagnozën

Ish kryeministri Sali Berisha ka postuar në Facebook denoncimin e një qytetari sipas të cilit një e afërme e tij është diagnostikuar në Shqipëri në Mënyrë të gabuar. Ndërkohë qytetari shton se pas përsëritjes së analizave në Itali, gruaja rezultoi pa asnjë problem shëndetësor. Statusi i Plotë i ish- Kryeministrit Berisha: Edvini dhe ndrikull Nushi mbushin xhepat me Check-upin, kurse ...

Read More »

Sistemi elektronik i referimit, përpjekje për të shmangur radhët në spitale

Në Tiranë tashmë ka nisur implementimi. Sistemi elektronik i referimit në institucionet shëndetësore do të shtrihet në të gjithë Shqipërinë brenda vitit 2018 premton Kryeministri i vendit Edi Rama. Në një video të shpërndarë përmes rrjetit social Facebook, Rama thotë se ky sistem i ri do të shmangë radhët e gjata deri në ofrimin e shërbimit tek mjeku specialist. Aktualisht ...

Read More »

Fishat për matjen e glicemisë tek fëmijët me diabet, përplasje mes opozitës dhe qeverisë

Autor: Emanuel Smaka / Pro Pacientit Një premtim i Kryeministrit Rama për rimbursimin e fishave të diabetit tek fëmijët, bërë në mes të muajit nëntor të vitit të kaluar, ka rikthyer çështjen në qendër të vëmendjes me akuza dhe kundërakuza nga mazhoranca dhe opozita. Premtimi i kryeministrit u bë gjatë një vizite në familjen Bakiu, ku vajza 12 vjeçare e ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu