Lajme

Si po keqmenaxhohen paratë e ilaçeve të sëmundjeve të rënda

Denisa Canameti Jo çdokujt i kujtohet protesta që shoqata Together for life ka bërë për fëmijët me sëmundje të rënda, përballë shërbimit të Pediatrisë, në vitin 2016. https://shendeti.com.al/dua-te-jetoj-femijet-me-leucemi-ne-lufte-me-jeten-shteti-i-braktis/ https://shendeti.com.al/skandali-onkohematologjia-klinikisht-e-vdekur-familjaret-paguajme-miliona-leke-per-nje-kimio/ “Thirr për fëmijët me kancer” u organizua në bashkëpunim me prindërit, me qëllim ushtrimin e presionit për sigurimin e medikamenteve për fëmijët e sëmurë me kancer, sipas legjislacionit në fuqi. https://shendeti.com.al/familjaret-kemi-frike-te-denoncojme-mungesat-e-ilaceve-bardhi-mjekimi-e-drejte-ligjore/ ...

Read More »

Denoncimi: Ja pse Qendrat Shëndetësore për pushuesit nuk po funksionojnë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka hapur 28 qendra shëndetësore verore, që do të ofrojnë shërbim shëndetësor 24 orë në 7 ditë të javës pranë zonave turistike. Këto Qendra duhet të garantojnë shërbim shëndetësor 24 orë, për një sezon turistik të sigurtë për të gjithë pushuesit. Sipas Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, qendrat shëndetësore verore të hapura nga veriu ...

Read More »

Apeli vendos: Të dëmshpërblehet pacienti dhe të kryhet implanti koklear!

Vendim pozitiv nga Gjykata Administrative e Apelit në favor të të miturit ndaj të cilit shteti nuk ofronte paketën shëndetësore të impiantit koklear   Komiteti Shqiptar i Helsinkit (KShH), në kuadër të litigimit strategjik që synon të krijojë praktika pozitive të mbrojtjes gjyqësore të të drejtave të shkeluara të qytetarëve në nevojë ka përfaqësuar me anë të avokatëve të Klinikës ...

Read More »

Analizat jo më në QSUT /Laboratori vetëm për pacientët. Të tjerët te klinikat e specialiteteve

Pas dhënies me koncesion të laboratorit në QSUT, janë ndaluar tanimë analizat specifike që bëheshin më parë si shërbim ambulator .Tanimë askush nuk mund të shkojë në QSUT të referuar nga mjeku i familjes apo mjeku specialist për të bërë analizën e markusit tumoral , hemoglobinë e glukozuar në gjak apo të tjera analiza nëse nuk je i pacient i ...

Read More »

Korçë/Prindërit e fëmijëve me autizëm kërkojnë kabinet dentar

Denisa Canameti Ka një rritje shumë të madhe të numrit të fëmijëve që janë diagnostikuar me çrregullime të spektrumit të autizmit, konfirmojnë mjekët që japin shërbim në Qendrat e Zhvillimit të Fëmijëve, në Shqipëri. Fëmijët me diagnozën e çrregullimeve të spektrit të autizimit duhet të vlerësohen nga një mjek ekspert në vlerësimin dhe menaxhimin e këtyre çrregullimeve. Nuk është e ...

Read More »

“PEDALO PËR GRATË – MË SHPEJT SE KANCERI”

Blertina Koka Me moton “Pedalo Për Gratë – Më shpejt se kanceri”, një grup mjekësh obstetër-gjinekologë nga e gjithë Evropa kanë iniciuar një nismë për ndërgjegjësimin e popullit lidhur me kancerin e qafës së mitrës. Ride4Women është një udhëtim në biçikletë me distancë të largët të iniciuar nga një grup mjekësh evropianë. Ajo synon të rrisë ndërgjegjësimin për parandalimin dhe ...

Read More »

KE: Shqipëria, pa plan kombëtar për zbatimin e rregullave ndërkombëtare të shëndetit

Në dt. 29.05.2019, Komisioni Europian publikoi Raportin për v. 2019 si dhe rekomandoi hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Përvec arritjeve në disa fusha, në vlerësimin tonë, ky rekomandim, si një shenjë e qartë e perspektivës europiane të Shqipërisë, kërkon edhe adresimin e problematikave në fushën e shëndetësisë nga institucionet e kujdesit shëndetësor. Përsa i takon ...

Read More »

Psikologia ka dy fjalë për Ministren e Shëndetësisë: Mjaft më, e keni qelbur fare

Psikologia e njohur, Denata Toçe, ka reaguar ashpër në lidhje me materialet fotografike të publikuara sëfundmi në rrjetet sociale nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manasrliu. Toçe evidenton përdorimin e imazhit të fëmijëve, duke luajtur me ndjeshmërinë që ata krijojnë tek publiku, gjatë periudhës së fushatës elektorale, dhe e quan këtë një shkelje të pastër të të drejtave të fëmijëve. Ky ...

Read More »

Lëvizje të reja në shëndetësi

  Në janar të 2019-s Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka shpallur fituesit e konkursit për pozicionin e Drejtorit në të katër Drejtoritë Rajonale të Operatorit të Sherbimeve të Kujdesit Shëndetësor për Rajonet Tiranë, Elbasan, Shkodër dhe Vlorë. Kujtojmë se për Rajonin e Tiranës fitues në konkursin për postin e drejtorit është shpallur Rudina Degjoni me 73 pikë! Mësohet ...

Read More »

U konfliktua me mjekët, pranga 28-vjeçarit

Edhe pse qeveria ka marrë një sërë masash ligjore kundër dhunës ndaj mjekëve, duket se ky fenomen ende nuk ka të ndalur ndaj bluzave të bardha në spitalet e vendit. Policia e Elbasanit ka arrestuar në flagrancë një 28 vjeçar pasi është konfliktuar me stafin e urgjencës së spitalit. 28-vjeçari D.K kishte shkuar në spitalin rajonal të Elbasanit për ndihmë ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu