Lajme

Për çfarë shkruajnë qytetarët në profilin e Ministres së Shëndetësisë

  Punojmë çdo ditë për të siguruar shërbim shëndetësor #cilësor afër vendbanimit! Banorët e Korçës dhe Elbasanit nuk kanë më nevojë të vijnë në Tiranë për të kryer një rezonancë. Me vendosjen e rezonancës së re magnetike që ju shërben rreth 480 mijë banorëve, është shkurtuar edhe listë-pritja për pacientët në #Tiranë. Në 4 muaj në spitalin rajonal të #Elbasanit janë realizuar 708 rezonanca. Ky është ...

Read More »

Buxheti i shëndetësisë për vitin 2019

Në Komisionin për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë, më 07.11.2018, për shqyrtimin në parim të projektligjit “Për buxhetin e vitit 2019” me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ministrja Ogerta Manastirliu ka bërë një prezantim të parë të buxhetit për shëndetësinë dhe mbrojtjen sociale. Në shifrat e prezantuara nga Ministrja, rezulton se: Buxheti i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin ...

Read More »

Abuzimi me shitjen e ilaçeve përmes internetit, si përdoren emrat e mjekëve shqiptarë

Tregtimi i ilaçeve online, përtej mashtrimit shkon edhe më tej duke rrezikuar jetën e qytetarëve. Klan Plus raporton se një prej faqeve online, përdor logon e Organizatës Botërore të Shëndetësisë dhe u kërkon të gjithë atyre që vuajnë nga prostata të mos u drejtohen mjekëve specialistë dhe as farmacive, por të blejnë produktin që reklamojnë. Abuzime në faqet online me ...

Read More »

Kusuret e kandidimit përballë shefave të përjetshëm

  Doktor Florian Toti, ushtron profesionin e tij si mjek endokrinolog në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Pas një eksperience shumë të gjatë në këtë shërbim si dhe pas një plotësimi profesional brenda dhe jashtë vendit, prof. Toti ka paraqitur dosjen në konkursin e zhvilluar për shef shërbimi. Në garën e zhvilluar, nuk pati një emër të ri, por si ...

Read More »

Paga ime nuk është rritur asnjë qindarkë!

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një lajm për të gjithë ata që punojnë në arsim, shëndetësi e ushtri. Rama tha se do të ketë rritje pagash me buxhetin e vitit të ardhshëm, kur janë edhe zgjedhjet lokale. Mjeku infeksionit Tritan Kalo e ka cilësuar si një tallje të kryeministrit Edi Rama premtimin për rritjen e pagave të mjekëve. Postimi i ...

Read More »

Dr. Kristo Papa: Realizimi i gjërave në vendin tonë, ëndërr pezull

Kardiokirurgu i mirënjohur, DR. Kristo Papa, është një nga emrat e suksesshëm  në profesionin e tij, i njohur ndërkombëtarisht nga elitat e mjekësisë botërore. Me një kontribut të madh në fushën kardiologjisë, jo vetëm në Angli, D.r Kristo Papa falë talentit, dëshirës, pasionit e këmbënguljes së madhe arriti majat më të larta të shkencës e mjekësisë. Malli dhe dëshira për ...

Read More »

Mungon ilaçi për pacientin me leucemi

Arenxi është vetëm 26 vjeç, dhe para një muaji u diagnostikua me leucemi akute.   I shtruar në pavionin e hematologjisë në QSUT, veç dhimbjeve fizike dhe shpirtërore, ai së bashku me familjen i duhet të përballet me mungesën e ilaçeve. Top Channel ka mësuar se Tretinoin (Vesanoid) nuk është në listën e miratuar të barnave spitalore, për këtë arsye ...

Read More »

Konsulta online për insulinën me rimbursim

Pacientët që marrin me rimbursim mbi 8 pena insulinë në muaj nuk kanë më nevojë të vijnë në Tiranë për të përfituar rimbursimin falas, sepse nëpërmjet Telemjekësisë, konsultat kryhen në spitalet rajonale. “Nëse më parë pacientit i duhej të vinte nga Korça apo Shkodra në Tiranë për të kryer konsultën e specializuar për vijimin apo ndryshimin e trajtimit me insulinë ...

Read More »

Lindjet në janar-mars 2019, në minimumin historik

Largimi i të rinjve, tendenca e çifteve për të bërë më pak fëmijë, pasiguria për të ardhmen, të ardhurat e pakta të disponueshme, ndryshimi i stilit të jetesës po e japin gjithnjë e më shumë efektin e tyre në një prej treguesve demografikë më të rëndësishëm, atë të lindjeve. Sipas të dhënave të INSTAT, numri i lindjeve në tremujorin e ...

Read More »

Manastirliu flet për ashpërsimin e Kodit Penal, mjekët e pranishëm në takim

Ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu po mban një takim me mjekët dhe profesionistë të fushës së shëndetit ku po diskuton lidhur me ndryshimet në Kodin Penal si dhe aktualitetin e denoncuar në media. “Muajt e fundit ka qenë prezent fenomeni i dhunës ndaj bluzave të bardha. Ky fenomen ka shoqëruar tranzicionin e gjatë të këtyre viteve edhe për arsye të ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu