Raportime

Transparenca në sistemin shëndetësor, TFL prezanton rezultatet e projektit

Shoqata Together for life prezantoi rezultatet e projektit “ Fuqizimi i pacientëve- Luftë kundër korrupsionit në sistemin shëndetësor përmes fuqizimit të pacientëve dhe institucioneve të pavarura”, mbështetur financiarisht nga projekti: “Transparenca në sistemin shëndetësor”, USAID/Albania Projekti ka synuar edukimin, informimin dhe inkurajimin e pacientëve dhe qytetarëve për të denoncuar korrupsionin në sistemin shëndetësor, përmes mekanizmave, si : media dhe institucionet ...

Read More »

I hapet rruga zhvillimit të kursit ndërkombëtar ATLS

Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit midis ACS (American College of Surgeons) dhe ASTES (Albanian Society for Trauma and Emergency Surgery – ASTES), i cili i hapi rrugë zhvillimit të Kursit Ndërkombëtar ATLS  në vendin tonë.   Andrew Baker, përfaqësues i Kolegjit të Kirurgëve Amerikan, dhe Jorgen Joakim Jorgensen president i Europian Advanced Trauma Life Support janë në Shqipëri. Patentën e këtij ...

Read More »

Implanti koklear do të realizohet në QSUT

Denisa Canameti “…jemi në vitin e parë të procedurës për kryerjen e implantit koklear. Aktualisht jemi në fazën e tenderimit nga drejtoria e spitali. Për vitin e parë janë tenderuar 15 raste, pra 15 fëmijët e parë. Natyrisht ne kemi një listë të gjatë pritjeje”, është shprehur në emisionin televiziv “Hipokrati”, Top Channel,  Prof. Asoc Besim Boçi. Është mirë që ...

Read More »

Denoncim/ Doktoratura e Manastirliut, e kopjuar në çdo gërmë nga puna shkencore e diplomantit Afrikan

Me anë të një postimi në rrjetet sociale “Lëvizja për Universtitetin” bën të ditur se ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka gënjyer për punën e vet shkencore, duke kopjuar thuajse në çdo gërmë nga puna shkencore e diplomantit për master shkencor nga Republika e Afrikës së Jugut, Fannie Mnisi.   Denoncimi i plotë PLAGJIATURË E DOKTORATURËS SË MINISTRES SË SHËNDETËSISË! Lëvizja ...

Read More »

Shqipëri-Kosovë, shkëmbim të mjekëve mes dy vendeve

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Ministri I Shëndetësisë së Kosovës Uran Ismaili nënshkruan marrëveshjen e re 3-vjeçare që forcon bashkëpunimin mes dy vendeve në fushën e Shëndetësisë    Në zonat kufitare, mjekët e Republikës së Kosovës do të ofrojnë shërbim të specializuar në Republikën e Shqipërisë, aty ku është e nevojshme, me marrëveshjen e re të ...

Read More »

Perceptimi qytetar: Institucionet shtetërore, kontribut të ulët në luftën kundër korrupsionit

Denisa Canameti Edhe pse ekzistojnë  ligje, rregullore, statute, zyra të posaçme që duhet të rregullojnë marrëdhëniet midis qytetarëve dhe institucioneve të ndryshme shtetërore, në praktikë, duket se këto përpjekje nuk kanë sjellë përmirësim të performancës dhe as minimizojnë korrupsionin, dhe nuk kanë rritur kënaqësinë e qytetarëve me institucionet shtetërore. Shteti ka krijuar mekanizma anti-korrupsion për të shqyrtuar punën e institucioneve ...

Read More »

2 ditë Kongres: Hematologjia Shqiptare në proges të vazhdueshëm

Denisa Canameti Shoqata Shqiptare e Hematologjisë ka organizuar Kongresin e XIII me tematikë “Hematologjia Shqiptare në proges të vazhdueshëm”. Ky aktivitet i cili ka zgjatur dy ditë është Akredituar nga Zyra Europiane e Akreditimit të Evenimenteve Shkencorë. Hematologu i njohur Prof. Arben Ivanaj njëkohësisht organizator i Kongresit, I pyetur rreth këtij aktiviteti shprehet se: “Ne si hematologë shqiptarë tentojmë të ...

Read More »

FDA: Irbesartan të tërhiqet nga tregu, substanca kimike që mund të shkaktojnë kancer

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka kërkuar tërheqjen nga tregu të ilaçit “irbesartan”, mjekim që përdoret për tensionin e gjakut, pasi mendohet se ka në përmbajtje substanca kimike që mund të shkaktojnë kancer. Pas testimit që i është bërë ilaçit, FDA ka zbuluar se pilulat përmbajnë substancën organike N-nitrosodiethylamine (NDEA), që është klasifikuar si potencial për shkaktimin e ...

Read More »

ASHR nuk bën detyrën! Qytetarët konsumojnë nënprodukte me baktere e fekale

Siguria ushqimore ka qenë tema që emisioni “Stop” ka trajtuar në emisionin e ditës së martë, 23 tetor 2018. Një nga problematikat e ngritura në këtë emision, është edhe pasiviteti i institucionit të Autoritetit Rajonal Shëndetësor (ASHR). “Autoriteti Rajonal Shëndetësor në Tiranë herë pas here duhet të bëjë analiza. Por atje janë disa partiakë, militantë që do ta shikoni dhe ...

Read More »

KLSH raport për urgjencat mjekësore: Mungojnë pajisjet bazë

Në Shqipëri autoambulancat janë jashtë çdo standardi për t’i ardhur në ndihmë qytetarëve në raste urgjence. Kontrolli i lartë i shtetit gjatë një auditimi ka zbuluar se në automjetet që përdoren si autoambulanca nga urgjenca mjekësore u mungojnë pajisjet bazë për të shpëtuar jetën e pacientëve. Por pavarësisht detyrimeve dhe përgjegjësive ligjore KLSH thotë se ende vërehen problematika të përsëritura ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu