D

Bluzat e bardha nuk e lexuan shkresën që firmosën

Denisa Canameti, gazetare Në këto kushte ku për shkak të mbingarkesës e cila nuk lidhet me punën e Mjekëve të Urgjencës por të shërbimeve të tjera kemi marrë vendim: Të tërhiqemi nga pozicioni ynë i punës duke respektuar Paralajmërimin sipas Kodit të Punës me tridhjetë ditë para. Kjo është përmbajtja e shkresës që bluzat e bardha depozituan dje në institucionin ...

Read More »

Dita ndërkombëtare e diabetit/ Kalo: Shteti duhet të ngrejë strategji për frenimin e sëmundjes

Elona Tereziu Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit, Shoqata e Diabetit ka mbledhur në një konferencë të përbashkët mjek endokrinolog, përfaqësues nga Fakulteti i Mjekësisë e specialist të shëndetit publik. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin emra të njohur të endokrinologjisë si: Agron Ylli, Isuf Kalo, Luljeta Karafili, Sulejman Budo, etj. Në fjalën e tij përshëndetëse, Florian Toti, kryetari i shoqatës ...

Read More »

Thellohet skandali/ Mungesa e “Dantrolenit” shkak i vdekjes?! Ministria nuk e regjistron

  Denisa Canameti Rasti i 16 vjeçares që ndërroi jetë nga një ndërhyrje në një nga spitalet private të kryeqytetit, mori sot vëmendjen e të gjitha mediave. Të afërmit e të ndjerës në shenjë revolte dhe dhimbje akuzuan spitalin për këtë ngjarje fatale. Sipas tyre, shkak ka qenë një temperaturë e lartë pas operacionit (shpjegim ky i dhënë nga mjekët). ...

Read More »

Pretendimet e pacientëve të dializës për barna e analiza

Shoqata e pacientëve të dializës është formuar në mënyrë zyrtare në vitin 2007. Në total si numër, në të gjithë Shqipërin regjistrohet të jenë mbi 1000 pacientë. Seancat kryhen tre herë në jave dhe nga katër ore secila, në shërbimin publik dhe shërbimin privat. Pacietët që marrin shërbim në të dy sektorët (publik dhe privat) përmes zërit të nënkryetares Alma ...

Read More »

Kirurgjia plastike, Blerta Gjoni: Gabimi fillon kur pacienti shihet si biznes

  Bisedoi: Elona Tereziu, gazeta “Shëndet+” dhe Shëndeti Online “Kur flitet për kirurgjinë plastike, është e vërtetë që shumica e vajzave të reja (në fizikun e fytyrës së tyre) janë bërë të gjitha si kopje me kopjativ”, thotë për gazetën “Shëndet+” mjekja dermatologe Blerta Gjoni. Mjekja shprehet se të gjithë e duan të bukurën dhe media e servir “imazhin perfekt” ...

Read More »

Votuesit e Dibrës bëjnë Beqajn për “një lek”: Pse e shkretuat spitalin e Burrelit?!

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj do të jetë në krye të listës së kandidatëve të PS-së në qarkun Dibër. E meqë fushata ka nisur, Beqaj ndodhet atje për të bërë fushatë. Nëpërmjet rrjeteve sociale Beqaj raporton herë pas here aktivitetet që zhvillon në Dibër, duke u ndalur veçanërisht në shëndetësinë e Dibrës. Kështu, dje, ish-ministri i Shëndetësisë, bashkë me Kryetarin ...

Read More »

Abuzoi me tenderat e dializës, pezullohet drejtori i Fondit

Gjykata e Tiranës ka pezulluar nga detyra drejtorin e Fondit të Sigurimeve të Detyrueshme të Kujdesit Shëndetësor, Erjon Manohasën. Ky i fundit akuzohet për “shpërdorim detyre”. Burime nga prokuroria janë shprehur se Manohasa ka dhënë licencë një spitali për hemodializën, ndërsa në garë ka qenë edhe një tjetër spital. Pikërisht përfaqësuesit e këtij spitali kanë bërë denoncim në polici dhe ...

Read More »

Fletore e vetë-pregatitur për shënimet e glicemive

Shoqata e Diabetit shpërndan herë pas here materiale informuese, sensibilizuese dhe orjentuese për pacientët me diabet. Përveç ndërgjegjësimit në terren përmes aktiviteteve si dhe në rrjete sociale, Shoqata e Diabetit ka zyrën e saj ku mbasdite, organizon dhe konsultime falas me mjekë endokrinologë. Pacientët marrin jo vetëm njohuri dhe matje glicemie, jo vetëm konsultime, por marrin medikamente falas. Në faqen ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu