Aktivitete

Spitali “Nënë Tereza” diskriminoi pacientët në shërbimin e hematologjisë

  Në një vendim të marrë me nr. 49, dt. 07.02.2018, Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi e ka akuzuar Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” se ka diskriminuar drejtëpëdrejtë shtetasen G. D., dhe të gjithë pacientët e Shërbimit të Hematologjisë për shkak të gjendjes shëndetësore. Vendimi i Komisionerit vjen pas një kërkese të bërë në muajin shkurt 2017 nga dy organizata ...

Read More »

Onkologët e QSUT-së në konferencë për kancerin e gjirit

Mjekët e Shërbimit të Onkologjisë janë mbledhur sot në një konferencë pranë ambienteve të Hotel Tirana Internacional. Në këtë konferencë, me në fokus kancerin e gjirit, u fol lidhur me trajtimet më të reja, duke u përqendruar kështu specifikisht te medikamentet. Pjesë e panelit ishte doktoreshë Silvana Çeliku, e cila moderoi aktivitetin, si dhe doktoreshë Dhurata Tarifa, Anila Kristo, Alketa ...

Read More »

Ekspertët e shëndetësisë: Planifikimi i buxhetit sipas nevojave reale, jo buxhet historik

Emanuel Smaka, Denisa Canameti “Gjithmonë kemi raportuar problematikat e sistemit shëndetësor, por gjithashtu kemi kërkuar një analizë më të thellë, të cilën po e paraqesim sot, për 8 shërbime të QSUT-së dhe 8 spitale rajonale. Ky është hapi i parë për t’i dhënë disa përgjigje sistemit shëndetësor”.  Kështu u shpreh Eglantina Bardhi në fjalën e saj përshëndetëse, gjatë aktivitetit që ...

Read More »

Toma: Farmacisti, shoqërues i domosdoshëm në rrugëtimin e shëndetshëm jetësor

“Realizimi nga ana jonë e figures së profesionistit të jep kënaqësi njerëzore, ndërsa vënia në shërbim e jetës së njeriut e të tëra kapaciteteve tona profesionale, të jep ndjesi që veç një profesionist i shëndetësisë mund ti perceptojë”.   Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, ka organizuar më datë 25 Shtator 2017 aktivitetin “25 Shtatori, Dita Ndërkombëtare e Farmacistëve”. Në këtë aktivitet ...

Read More »

TFL sesion informues me gazetarët: Si të përdorim ligjin “Për të drejtën e informimit”

Shoqata “Together for Life” organizoi sot një aktivitet trajnues me gazetarët se si mund të përdorin ligjin “Për të drejtën e informimit” me qëllim mbrojtjen e të drejtave të pacientëve. Gazetarët u informuan nga ekspertja ligjore Ledia Marku se ku mund të drejtohen për të marrë informacione në lidhje me sektorin e shëndetësisë, autoritetet publike ndaj të cilave mund të ...

Read More »

TFL, sesion informues në Lushnjë për të drejtat e pacientëve

Shoqata “Together for Life” realizoi sot në Qendrën e hemoglobinopatisë, në Spitalin “Ihsan Çabej”, Lushnjë, një sesion informues me pacientët dhe të afërmit e tyre. Pjesëmarrësit u informuan nga dy ekspertët ligjorë, Ledia Muraku dhe Gridi Shehu, mbi të drejtat e tyre në sistemin shëndetësor, kuadrin ligjor ku mund t’i drejtojnë ankesat e tyre në rastet e keqmenaxhimit apo keqmjekimit ...

Read More »

Shoqata Together For Life, edukim ligjor për shoqatat e pacientëve

Shoqata “Together for life” ka zhvilluar sot seancën e dytë trajnuese për rrjetin e shoqatave të pacienteve lidhur mbi njohjen e të drejtave ligjore të pacientëve. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin përfaqësues nga Shoqata e pacientëve më Diabet, Europa Donna Albania, Sue Ryder Albania, Shoqata e pacientëve të Hemiodilalizës , përfaqësues nga Shoqata e pacientëve me Hepatite, si dhe ...

Read More »

Pacientët me talasemi: Shteti të na rimbursojë koston e transportit

Elona Tereziu Rimbursimi i kostos së transportit ka qenë tema e diskutimit të sotëm gjatë sesionit të dytë informues që organizoi Shoqata “Together for Life” në Qendrën e Hemoglobinopatisë në  QSUT. Gjatë bashkëbisedimit pacientët ngritën shqetësimet e tyre, duke filluar që nga rimbursimi i ilaçeve, çështja e kempit, e gjer tek kostoja e transportit, e cila jo në pak raste ...

Read More »

TFL, sesion informues në Qendrën e Gjakut. Pacientët: Në verë vuajmë mungesën e gjakut

Shoqata “Together for Life” organizoi  sot në Qendrën e hemoglobinopatisë, QSUT, një sesion informues me pacientët dhe të afërmit e tyre. Pjesëmarrësit u informuan me të drejtat e tyre në sistemin shëndetësor, kuadrin ligjor, ku mund t’i drejtojnë ankesat e tyre në rastet e keqmenaxhimit apo keqmjekimit nga ana e përfaqësuesve të sistemit shëndetësor dhe ku mund të marrin zgjidhje ...

Read More »

‘Ilaçi i rëndësishëm mungonte në ambulancë’, nisin hetimet për vdekjen e vëllait të deputetit të PS

Prokuroria e Tiranës nis verifikimet për rrethanat e vdekjes së ish-zëvendësministrit të Rendit, Sokol Baraj, pas dyshimeve se në ambulancën që e transportoi drejt Urgjencës mungonte defibrilatori, një aparaturë kjo e domosdoshme, për t’u ardhur në ndihme pacientëve që goditën nga ataku kardiak. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të organit të akuzës, të cilat nuk dhanë detaje të tjera rreth ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu